Sommarlov

Jag ska försöka joina Sommarlov med Kulturkollo, även om det med största sannolikhet blir både en och annan lucka i rapporteringen. Jag känner mig själv.

Första posten handlar om #semester. Jag är fortfarande ofrivilligt hemma sjukskriven med min grisiga mediaotit, det känns som allt annat än semester (och jag har jobbat några timmar redan, men nu får jobbdatorn vara ifred till efter lunch… bara att slippa kontorsbuller är vila i sig, lite läsa, skriva och tänka funkar i stillheten hemma), men någon gång under juli ska det kanske bli lite ledigt.

maybekrakau

Kärestan och jag visste ju redan från början att detta inte skulle bli lätt, men so far so good, vi försöker vara flexibla och tänka ”kvalitetstid” när vi väl kan ses. Kvalitetstid är ett bra koncept i ALLA lägen, men förr eller senare kommer ju den dag då nån av oss känner sig off den dag vi kan eller ska ses, då gäller det att inte trilla ner i ”tindra för HELVETEEEE, nu ska vi TVÅNGSMYSA”-fällan utan bara ta det också som det kommer.

Jag ska ha två veckors semester nån gång under juli, han hoppas på detsamma, men om det kan bli samtidigt vet vi inte än. Krakow (Krakau på tyska) är en gemensam dröm som vi försöker få in. Det är nog nära dit för att vi ska kunna ta tåget och unna oss nån eller några hotellnätter. Krakow sägs vara en fantastisk stad och det är nära till Auschwitz.

———————-

Annat kul att göra på sommarlovet/semestern: A Mighty Girl postar som alltid underbara bokrelaterade tankeövningar. De tipsar också om äventyr och underbara pysselprojekt – som här och här. Literary signposts! ÄLSKAR’T! Det är ingenting som funkar i min lilla lägenhet, men tänk så roligt det vore att smyga upp Berlinlitteratur-(eller för den delen fantasy)-relaterade skyltar i nån park som literary guerilla street art.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s